خدمات حمل و نقل

خدمات حمل ونقل _ نکات ایمنی حمل بار جاده ای شامل موارد مختلفی است. در ادامه به مهمترین اصول تخلیه و بارگیری و همچنین استاندارد 11889 می‌پرازیم.

سیستم حمل و نقل جاده ای به عنوان ساده‌ترین و انعطاف‌پذیرترین شیوه حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود و به معنای حمل و نقلی است که از طریق جاده صورت می‌پذیرد. در این نوع حمل و نقل، محصولات ممکن است بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی حمل بار دچار صدمه، شکستگی و هر گونه آسیب دیگر شوند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های معتبر حمل و نقل برای جابجایی محصولات، برخی ضوابط و نکات ایمنی حمل و نقل بار را برای رانندگان و متصدیان خود تعریف می‌کنند تا با رعایت آنها بتوانند محصولات را در کمال ایمنی و سلامت به مقصد برسانند. این نکات شامل اصول تخلیه و بارگیری نیز می‌شوند.

نکات ایمنی باربری اصولا نکاتی ساده اما کاربردی هستند که رعایت آنها می‌تواند تاثیرات بسزایی بر سودآوری شرکت و افزایش رضایت مشتریان داشته باشد. در این میان نیز برای رعایت هرچه بهتر و کامل‌تر نکات ایمنی حمل بار ، مفهومی تحت عنوان استاندارد 11889 وجود دارد که یکی از استانداردهای مرجع بازرسی کاربری‌ها یا همان اتاق سازی ها است و الزامات نصب تجهیزات جانبی روی وسایل نقلیه را شامل می‌شود. در ادامه این مقاله، علاوه بر معرفی استاندارد 11889، مهمترین اصول تخلیه و بارگیری را بازگو می‌کنیم و به دستورالعمل ایمنی حمل دستی بار می‌پردازیم.

ممتاز باربری

حمل و نقل ایمن و مهمترین نکات ایمنی حمل بار

خدمات حمل ونقل _ حمل و نقل ایمن، حمل و نقلی که در طول فرآیند جابجایی کالا، هیچگونه خسارت یا آسیبی به محموله، خودرو و سرنشینان وارد نشود. این امکان تنها با رعایت اصول تخلیه و بارگیری میسر می‌شود. اما نکات ایمنی باربری جاده ای چیست و چگونه می‌توانیم محصولات را در صحت و سلامت کامل به مقصد برسانیم؟ مهمترین نکات ایمنی حمل بار جاده ای شامل موارد زیر است:

استفاده از کانتینر مناسب

انتخاب کانتینر مناسب یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی حمل و نقل بار محسوب می‌شود که با رعایت آن می‌توانید سلامت محصول را در طول حمل و نقل جاده ای تضمین کنید و خطرات ناشی از حمل و نقل جاده ای را به حداقل برسانید. همان‌طور که می‌دانید کانتینر نوعی اتاق سازی یا کاربری سازی است که در اشکال مختلف وجود دارد. کانتینرها در وسایل نقلیه مختلف تعبیه می‌شوند و کالاهای مورد نظر نیز درون آنها قرار می‌گیرد. استفاده از کانتینر یکی از ایمن‌ترین شیوه‌ها برای جابجایی یک محصول در مسافت‌های طولانی است. کانتیر باید متناسب با نوع محصول ارسالی انتخاب شود تا سلامت کالا را تضمین کند.

انتخاب وسیله نقلیه مناسب

یکی دیگر از اصول تخلیه و بارگیری انتخاب وسیله نقلیه مناسب و مجهز است. یعنی وسیله نقلیه نیز مانند کانتینر باید متناسب با کالای ارسالی انتخاب شود. به عنوان مثال برای ارسال محصولات غذایی فسادپذیر باید از کامیون‌های یخچال‌دار (اتاق یخچال) و یا برای حمل محصولات بزرگ مانند اتومبیل باید از خاورهای مخصوص حمل خودرو استفاده کرد.

بسته‌بندی صحیح و اصولی محصولات

بسته‌بندی محصولات نیز یکی دیگر از اصول تخلیه و بارگیری است که در تضمین سلامت کالا در فرآیند جابجایی نقش مهمی دارد. زمانی که محصولات آسیب‌پذیر مانند چینی‌جات به صورت اصولی بسته‌بندی شوند و در کانتینر مناسب قرار گیرند، احتمال آسیب دیدن آنها در راه تقریبا به صفر می‌رسد و حتی در صورت بروز تصادفات جزیی نیز آسیبی به آنها وارد نمی‌شود.

بررسی وسیله نقلیه پیش از ورود به جاده

یکی دیگر از نکات ایمنی حمل بار بررسی وسیله نقلیه و رفع نقایص فنی آن است. زمانی که وسیله نقلیه در جاده دچار مشکلات فنی شود، احتمال بروز تصادف افزایش پیدا می‌کند و تصادف نیز می‌تواند موجب آسیب دیدن مرسوله‌ها شود. بنابراین اطمینان حاصل کردن از سلامت خودرو نیز یکی دیگر از نکات ایمنی باربری محسوب می‌شود که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بارگیری صحیح

بارگیری صحیح نیز جزو اصول و نکات ایمنی حمل بار است که نقش مهمی در تضمین سلامت کالا در حمل و نقل جاده ای دارد. تجهیزات مربوط به مهار بار یا همان بارگیری، از جمله ابزارها و وسایل مهم برای بارگیری اصولی محصولات هستند. وسایلی مانند تسمه مهار، زنجیر مهار و سیم بکسل مهار بار برای بارگیری صحیح مورد استفاده قرار می‌گیرند و به رانندگان کمک می‌کنند تا بارها را به راحتی در وسیله نقلیه خود جایگذاری کرده و از آسیب به آنها جلوگیری کنند.

خدمات حمل ونقل

روش های مختلف بستن بار روی وسایل نقیله

یکی از موارد بسیار مهمی که در بحث اصول تخلیه و بارگیری باید به آن بپردازیم، روش های مختلف بستن بار است که اصطلاحا به آن «مهار بار» نیز گفته می‌شود. در اینجا قصد داریم روش‌های کاربردی و مطمئن جهت آموزش مهار بار را بازگو کنیم و نکاتی پیرامون این موضوع را مطرح نماییم.

مهار بار با تسمه

تسمه یکی از تجهیزاتی است که معمولا برای بستن بارهای سنگین روی کفی از آن استفاده می‌شود. مثلا وقتی بخواهند محموله‌هایی مثل لوله‌های بتنی یا فلزی را جابه‌جا کنند، از کفی‌های طولانی برای این کار استفاده می‌کنند. برای بستن لوله‌ها و فیکس کردن آنها رو کفی، تسمه‌هایی را از دو طرف آن رو محموله می‌کشند و آنها را محکم می‌کنند.

مهار بار با زنجیر

از زنجیر هم برای مهار بارهای مختلف روی کامیون استفاده می‌شود. برای این کار نباید از پیچ یا سیم جهت محکم کردن زنجیرها استفاده شود. بدین منظور از قلاب‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که اندازه آنها باید متناسب با نوع زنجیر باشد. زنجیر برای بلند کردن یا کشیدن بارهای خیلی سنگین مورد استفاده قرار نگیرد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که امکان فرسودگی یا شکستگی زنجیرها وجود دارد؛ به همین دلیل حتما باید قبل از مهار بار، زنجیر به دقت بررسی شود. در صورت پیچ خوردگی زنجیر هم ممکن است ایمنی محموله به خطر بیفتد.

مهار بار با سیم بکسل

سیم بکسل در واقع نوعی طناب از جنس فولاد است که برای مهار بارهای سخت و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت اصلی سیم بکسل، استحکام بسیار بالای آن است، اما از سوی دیگر، انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به طناب دارد. برای بستن سیم بکسل معمولا از بست‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که به کمک پیچ، کاملا محکم می‌شوند.

مهار بار با طناب

رایج‌ترین وسیله برای مهار بارهای متوسط و سبک، طناب است. طناب به خاطر سبک بودن، انعطاف‌پذیری و همچنین استحکام خوبی که دارد، معمولا برای بستن بارهای مختلف در وانت یا کامیونت‌ها استفاده می‌شود. در ادامه چند نکته در زمینه اصول تخلیه و بارگیری و آموزش مهار بار در وانت‌ها را بازگو می‌کنیم.

چند نکته برای بستن بار روی وانت

خدمات حمل ونقل _ افراد زیاد هستند که به حمل و نقل بار با وانت مشغولند. این افراد با رعایت برخی نکات می‌توانند ایمنی کار خود را افزایش دهند و محموله‌ها را سریع‌تر و بهتر جابه‌جا کنند. در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم که رعایت آنها برای حمل و نقل بار با وانت اهمیت دارد و یکی از مهمترین اصول تخلیه و بارگیری است.

در قسمت بار وانت، یک کفپوش مناسب قرار دهید. وجود کفپوش باعث می‌شود که بدنه وانت در هنگام جابه‌جایی بار آسیب کمتری ببیند. همچنین برخی کفپوش‌ها هستند که با داشتن ارتفاع بیشتر، وانت را برای حمل برخی محموله‌ها مناسب می‌کنند.

خدمات حمل و نقل

با توجه به نوع باری که حمل می‌کنید، قسمت بار را تغییر دهید. برای مثال، بارکش‌هایی که نرده‌های میله‌ای یا توری دارند، برای حمل بارهای خشک مناسب هستند، اما اگر بار خیس یا مایع حمل می‌کنید، طبیعتا باید تغییراتی را در قسمت بار وانت به‌وجود آورید.

حلقه‌های اضافی برای محکم کردن بار در دو طرف وانت نصب کنید. البته این حلقه‌ها از ابتدا روی وانت وجود دارند، اما در صورت نیاز می‌توانید تعداد آنها را افزایش دهید.

همیشه به اندازه کافی طناب، تسمه و زنجیر به همراه داشته باشد. همچنین داشتن روکش ضخیم و ضد آب یکی از نکات مهمی است که نباید آن را فراموش کنید.

تیم باربری ممتاز بار همیشه پاسخگو و شنیدار نظرات و انتقادات شما مشتریان عزیز می باشد.

خدمات باربری ممتاز مازندران

حمل بار و اثاث |باربری مازندران

” با کمک باربری ممتاز بار مازندران بهترین اسباب کشی را داشته باشید “

09114254890

اسکرول به بالا